středa 16. srpna 2017

JAK SE ZBAVIT STAROSTÍ A ZAČÍT ŽÍT

4. ČÁST 

Sedm způsobů, jak si vytvořit duševní postoj,
který vám přinese klid a štěstí


Devět slov, která mohou změnit váš život



"Náš život je takový,
jakým ho učiní naše myšlenky."
(Marcus Aurelius)

Naše myšlenky nás činí takovými, jací jsme. Náš duševní postoj je onou neznámou, která určuje náš osud. Emerson říkal: "Člověk je tím, nač myslí celý den." Klid naší duše a radost ze života nezávisí na tom, kde jsme, co máme nebo kdo jsme, ale jedině na našem duševním postoji. Naše utrpení nepůsobí vnější okolnosti, ale to, co si o těch okolnostech myslíme. Nic vám nemůže přinést klid kromě vás samotných. Člověk může stoupat, dobývat a dosahovat cíle jen tím, že pozvedne své myšlenky. Pokud je pozvednout odmítne, nezbývá mu než zůstat slabý, skleslý a nešťastný. Ten, kdo ovládne svého ducha, je silnější než ten, kdo ovládne město.

"Duše je místem sama o sobě a dovede nám nebe změnit na peklo a peklo na nebe."
(slepý Milton)

"Většina toho, co nazýváme Zlem... může být často změněna na posilující a povzbuzující Dobro pouze tím, že vnitřní postoj trpitele se změní z utrpení na chuť bojovat."
(William James) 

Jestliže si chceme vytvořit duševní postoj, který nám přinese klid a štěstí, první pravidlo zní:

Myslete a jednejte tak, jako byste už měli dobrou náladu, a budete ji mít!



Vysoká cena za vyrovnání účtů



"Pec pro své nepřátele nerozpaluj tak, aby ses nepopálil sám."
(William Shakespeare)

Možná nejsme takoví světci, abychom milovali své nepřátele, ale chceme-li si zachovat vlastní zdraví a štěstí, zkusme jim alespoň odpustit a zapomenout na ně. Tím, že nenávidíme své nepřátele, dáváme jim nad sebou moc: ovládají náš spánek, naše chutě, náš krevní tlak, naše zdraví, naše štěstí. Naši nepřátelé by jistě tančili samou radostí, kdyby se dověděli, jaké nám působí starosti, jak nás drásají, jak nám oplácejí rovné rovným! Naše nenávist jim přitom nijak neškodí - naopak, mění naše vlastní dny a noci v pekelný tanec. Staré přísloví učí, že jenom blázen se neumí rozzlobit, ale jenom moudrý muž se nikdy nerozzlobí. Nikdo nás nemůže donutit klesnout tak hluboko, abychom ho nenáviděli. Nikdo nás nemůže ranit ani ponížit - pokud mu to nedovolíme.

Nikoho by neměli vynášet do nebe za to, co udělal, ani zavrhovat za to, co udělal nebo neudělal, protože "všichni jsme děti okolností, podmínek, prostředí, výchovy, získaných návyků a dědičnosti, které formují lidi takové, jací jsou a jací vždycky budou."

Abyste si vytvořili duševní postoj, který vám přinese klid a štěstí, pamatujte, že druhé pravidlo zní:

Nesnažte se nikdy vyrovnat účty se svými nepřáteli, protože pokud to uděláme, ublížíme vždy více sami sobě než jim. Dělejme to jako generál Eisenhower: nikdy neztrácejme ani minutu přemýšlením o lidech, které nemáme rádi.


Když to budete dělat takhle, nebude vás nikdy mrzet nevděk



"Vděčnost je ovoce, které se dlouho pěstuje.
Mezi hrubými lidmi je nenajdete."
(Dr. Samuel Johnson)

Neočekávejme vděčnost. Když se nám jí pak někdy náhodou dostane, bude to pro nás příjemné překvapení. Když nám však bude odepřena, nezraní nás to. Je přirozené, že lidé zapomínají na vděčnost; jestliže tedy vděčnost očekáváme, čeká nás hodně zklamání.

"Ideální člověk čerpá svou radost z prokazování laskavostí druhým."
(Aristoteles)

Chceme-li dojít štěstí, přestaňme myslet na vděčnost nebo nevděk a dávejme jen pro radost z dávání. Abychom se vyhnuli zášti a starostem způsobených nevděkem, připomeňme si třetí pravidlo:

  • Místo abychom se trápili kvůli nevděku, očekávejme jej. Pamatujme, že Ježíš uzdravil za jediný den deset malomocných - a jenom jeden z nich mu poděkoval. Proč bychom měli čekat více vděku než Ježíš? 
  • Pamatujme, že jediný způsob, jak dojít ke štěstí, je neočekávat vděčnost, ale dávat jen pro radost z dávání. 
  • Pamatujme, že vděčnost je "vyšlechtěný" povahový rys; chceme-li tedy, aby naše děti byly vděčné, musíme je vděčnosti naučit.


Prodali byste to, co máte, za milion?


"Hleděli dva vězni z cely oknem ven:
jeden viděl hvězdy, druhý bláto jen."

Asi tak devadesát procent věcí v našem životě je dobrých a přibližně deset procent špatných. K tomu, abychom byli šťastní, stačí, abychom se soustředili na těch dobrých devadesát procent a oněch špatných deset procent přehlíželi. Jestli se chceme trápit starostmi, být mrzutí a uhnat si žaludeční vředy, stačí se soustředit na těch špatných deset procent a přehlížet oněch devadesát procent, která jsou báječná. Mysleme na všechno, za co můžeme být vděční, a děkujme Bohu za všechna dobrodiní a laskavosti.

"Jen málokdy myslíme na to, co máme, ale vždycky na to, co nám chybí."
(Arthur Schopenhauer)

"Zvyk vidět na každé události její lepší stránku, má větší cenu než tisíc liber ročně."
(Dr. Samuel Johnson)

Představte si, že děkujete Bohu, protože můžete mýt nádobí a pozorovat duhové odlesky v mydlinkách a vrabce mezi padajícími vločkami sněhu! Měli bychom se stydět. Celé roky každý den prožíváme v pohádkově krásné zemi, ale jsme příliš slepí na to, abychom to viděli, příliš sytí, abychom se z toho radovali.

Chceme-li se zbavit starostí a začít žít, řiďme se čtvrtým pravidlem: 

Naučme se vidět, že život má více kladů než záporů!



Najděte sami sebe a buďte sami sebou: pamatujte, že nikdo na světě se vám nevyrovná


Ať se děje co se děje, vždycky buďte sami sebou! Nikdo není tak nešťastný jako ten, kdo chce být někým nebo něčím jiným než tím, čím je svým tělem a duší. V tomto světě představujete něco nového. Buďte rádi. Využijte co nejlépe to, co vám příroda poskytla. Konečně - všechno umění je vlastně autobiografické. Můžete zazpívat jen to, co jste. Můžete namalovat jen to, co jste. Musíte být takoví, jakými vás učinily vaše zkušenosti, prostředí a dědičnost.

Abyste si vytvořili duševní postoj, který vám přinese klid a zbaví vás starostí, dbejte na páté pravidlo:

Nenapodobujme druhé. Najděme sami sebe a buďme sami sebou.



Když vám házejí pod nohy klacky, zatopte jimi


"Nejdůležitější věcí v životě není vydělávat na svých ziscích. To dokáže každý hlupák. Opravdu důležité je vydělat na svých ztrátách. To už vyžaduje inteligenci a v tom také spočívá rozdíl mezi rozumným člověkem a hlupákem." (William Bolith)

Dejme tomu, že nás něco tak odradilo, že máme pocit, že už nikdy nedokážeme zatopit klacky, které nám naházeli pod nohy; v takovém případě existují dva důvody, proč se o to stejně pokusit - dva důvody, proč nemáme ztrácet, ale můžeme získat vše.

První důvod: Možná se to povede.

Druhý důvod: A i když se to nepovede, už jenom pouhý pokus změnit svůj zápor v klad způsobí, že budeme hledět dopředu a nebudeme se ohlížet; nahradí negativní myšlenky pozitivními; uvolní tvořivou energii a donutí nás, abychom se něčím zaměstnali a neměli ani čas, ani chuť oplakávat to, co je pryč a co už se nevrátí.

A tak, abychom si vytvořili duševní postoj, který nám přinese klid a štěstí, řiďme se šestým pravidlem:

Když nám házejí pod nohy klacky, zatopme jimi.



Jak se během čtrnácti dnů vyléčit z deprese 


"Když se budete řídit touhle radou, vyléčíte se během čtrnácti dní. Každý den zkuste zapřemýšlet o tom, jak někomu udělat radost." (Alfred Adler) 

Dobrý skutek, pravil prorok Mohamed, je takový skutek, který vyloudí na tváři jiného člověka radostný úsměv. Snaha potěšit jiné nám zabrání dělat si starosti sami se sebou, tedy zbaví nás přesně toho, co vytváří starosti, strach a melancholii. Tím, že dáváme, přijímáme. Tím, že budete myslet na druhé, si nejen přestanete dělat starosti sami se sebou, ale získáte spoustu přátel a užijete si hodně zábavy.

Pokud chceme, aby byly věci lepší i pro druhé, pospěšme si. Času nemáme nazbyt. Po této cestě půjdu jenom jednou. A proto, mohu-li prokázat někomu nějaké dobrodiní nebo laskavost, musím ji prokázat nyní. Nesmím ji odkládat ani opomíjet, protože tudy už nikdy nepůjdu.

Chcete-li se  tedy zbavit starostí a vypěstovat v sobě klid a štěstí, řiďte se sedmým pravidlem:

Zapomeňte na sebe tak, že se začnete zajímat o druhé. Každý den učiňte dobrý skutek, který vyloudí na tváři druhého člověka radostný úsměv.


(Z knihy: Jak se zbavit starostí a začít žít - Dale Carnegie) 

Žádné komentáře: